Térképen a törökök nagy dobása – Magyarország is helyet kaphat az asztalnál
A szíriai események mindent megváltoztattak.
Az Európai Bíróság csütörtöki ítélete szerint Magyarország megsértette az áfaszabályokra vonatkozó előírást. A döntés 100-200 milliárdos kiadást jelenthet az államnak. Az NGM szerint az ítélet nem befolyásolja a hiánycél teljesülését.
Az Európai Bíróság csütörtöki ítélete szerint Magyarország megsértette az áfaszabályokra vonatkozó előírást, vagyis jogtalanul halogatta a cégek áfa-visszaigényléséről szóló döntéseket. A határozat következményeként romolhat a magyar államháztartás egyenlege, bár a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerint az ítélet nem befolyásolja az idei vagy a jövő évi hiánycél teljesülését.
Egyelőre csak becslések vannak arra, hogy az Európai Bíróság csütörtöki döntése milyen mértékű kiadást jelenthet az államnak. Az Origo forrása szerint legalább 100-120 milliárd forintról van szó, a Portfolio.hu szerint 100 és 200 milliárdos tételről; a jegybank ennél nagyobb összeggel számol.
Az NGM közleményében azt is jelezte, hogy „a kormány, amennyiben a jövő évet illetően mégis szükséges lenne, mérlegelni fogja a költségvetési bevételek növelése érdekében többek között a Mol-részvénycsomag egy részének értékesíthetőségét”. Romhányi Balázs, a Költségvetési Felelősség Intézet Budapest vezetője az Origónak azt mondta: „régen rossz, ha nincs annyi pénze az államnak, hogy kifizesse ezt az összeget; ez azt jelezné, hogy nincs az állam zsebében pénz, főleg, miután az idén eltette a magán-nyugdíjpénztári vagyonokat”.